-1,9 C
Warszawa
sobota, 4 lutego, 2023

Niewłaściwa dieta i tryb życia może powodować problemy z kręgosłupem?

26,463FaniLubię

Kręgosłup człowieka składa się z kręgów, których jest 33 lub 34, co zależy od indywidualnej budowy anatomicznej. Pełni niezwykle ważną funkcję, bowiem odpowiedzialny jest za oparcie dla całego organizmu. Zarówno organy wewnętrzne, jak i mięśnie korzystają z niego, ponieważ tworzy podtrzymująca konstrukcję dla całego ciała. To właśnie dzięki niemu, możliwe jest schylanie się, czy utrzymywanie pionowej postawy ciała. Zdrowy kręgosłup posiada naturalne fizjologiczne wygięcia.

W części szyjnej i lędźwiowej – lordozę, czyli wypukłości skierowane ku przodowi, natomiast w części piersiowej oraz krzyżowej – kifozę, to znaczy wypukłość skierowaną do tyłu. Wygięcia te potrzebne są, aby organizm mógł w wydajny sposób rozkładać ciężar ciała. Kolejną niezwykle ważną funkcją kręgosłupa jest ochrona, jaką daje rdzeniowi, chroniąc w ten sposób ośrodkowy układ nerwowy przed uszkodzeniem. Ogólnie można powiedzieć, że struktury kręgosłupa pełnią wiele bardzo ważnych ról w organizmie, które umożliwiają funkcjonowanie w codziennym życiu. Cały kręgosłup otoczony jest dużą ilością mięśni oraz więzadeł, dzięki czemu możliwy jest jego ruch. Owe mięśnie i więzadła jednocześnie ograniczają kręgosłup przed nadmiernym zakresem ruchomości.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Niestety, bardzo duża część społeczeństwa ma problemy z kręgosłupem, które mogą pojawić się w każdym wieku. Może to skutecznie uniemożliwiać wykonanie podstawowych czynności, ale także utrudniać pracę. Według niektórych szacunków, nawet 80% populacji doświadcza bólu pleców. Brak ruchu, otyłość, nieprawidłowa postawa czy stres są czynnikami, które bardzo źle wpływają na nasz kręgosłup. Ponadto, osłabienie siły mięśni przykręgosłupowych czy ich aktywności, również będzie wpływało negatywnie na cały kręgosłup. Większości problemów, na które napotykają te osoby, jest niewłaściwy tryb życia i złe nawyki.

Jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń kręgosłupa jest dyskopatia. Do gabinetów lekarskich bądź fizjoterapeutycznych często zgłaszają się osoby, które twierdzą, że wypadł im dysk. Rzeczywiście jest to dość często spotykane zdarzenie, ponieważ ta informacja potocznie weszła już w życie i utarło się, że dyskopatia polega na tym. Jednak, to nie do końca prawda, ponieważ dysk może rzeczywiście nieznacznie się wysuwa, ale nie wypada. Bardzo ważnymi elementami kręgosłupa są krążki międzykręgowe, które oddzielają poszczególne kręgi od siebie. Uszkodzenie właśnie tych struktur powoduje ową chorobę, której charakterystycznym objawem jest dotkliwy ból w obszarze kręgosłupa. Dodatkowo mogą wystąpić również takie syndromy, jak zaburzenie czucia i osłabienie siły mięśni w kończynach. Dyskopatia może przybrać postać przepukliny dysku, co się często zdarza. Najczęściej prowadzi to do ucisku na korzeń i objawów rwy kulszowej, czyli promieniujących bólów kończyn. Inne powszechnie spotykane określenia tej choroby to: postrzał, lumbago, zapalenie korzonków.

Jedną z najważniejszych kolumn prewencji chorób oraz bólów pleców jest aktywność fizyczna. Tutaj, warto przytoczyć słowa doktora medycyny z XVI wieku, Wojciecha Oczko: „Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu.” W związku z tym, powinniśmy podejmować systematyczną aktywność fizyczną oraz zrezygnować z wykonywania prac obciążających nasz kręgosłup. Ważnym aspektem jest również dieta, która powinna być zdrowa i złożona głównie z produktów wysokiej wartości odżywczej oraz odpowiedniego nawadniania organizmu. Jednocześnie rezygnując z dużej ilości cukrów oraz tłuszczy. Nieocenioną rolę w życiu codziennym, odgrywa umiejętność przybierania właściwej pozycji ciała. Powinniśmy spać na dobrze dobranym, wygodnym materacu, natomiast pracować wybierając najbardziej ergonomiczne pozycje, nieobciążające żadnej ze stron ciała.

Podsumowując, trzeba przyznać, że dyskopatia jest bardzo złożonym procesem. Niestety, nie ma możliwości cofnięcia go. Zatem, jedynym ratunkiem jest jego zahamowanie i wygojenie. Przede wszystkim zmiana nawyków życia pomoże w nie doprowadzeniu do nawrotów stanu zapalnego. Będzie to również pomocne w nie zapewnieniu sobie wystąpienia w przyszłości wtórnie nowego rodzaju dyskopatii na innym odcinku. Jak wiadomo, kręgosłup jest całością. W związku z tym, zawsze będzie dążył do zachowania równowagi, kompensując ograniczenia na innych poziomach. Wyjaśnieniem może być porównanie przeciążenia, do domina, które będzie się przenosić na inne partie kręgosłupa i dalej nawet na inne stawy: kolan czy stóp. Dlatego, prawidłowo prowadzona fizjoterapia nie może skupiać się tylko na jednym odcinku kręgosłupa, który aktualnie jest głównym źródłem problemu. Terapeuta musi zająć się, zatem przywróceniem sprawności całemu kręgosłupowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content