W dniu dzisiejszym Trybunał Konstytucyjny dokonał kontroli zgodności przesłanki eugenicznej legalizującej przerwanie ciąży w przypadku poważnych wad dziecka.
W dniu 22 października Trybunał Konstytucyjny w składzie, któremu przewodniczyła Julia Przyłębska prezes TK dokonał kontroli zgodności z Konstytucją RP przepisów zezwalających na dokonanie aborcji w przypadku wykrycia ciężkiego upośledzenia dziecka. TK stwierdził, że przepis umożliwiający dokonanie aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu jest niezgodny z art. 38 Konstytucji RP. W konsekwencji może to doprowadzić do niemal całkowitego zakazu dokonywania aborcji w Polsce.
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego skierowała grupa 119 posłów Prawa i Sprawiedliwości, PSL-Kukiz’15 i Konfederacji. Wnioskodawcy podkreślili, że szerokie rozumienie pojęcia „człowiek” obejmuje także istotę ludzką w prenatalnej fazie rozwoju. Zarówno Sejm, jak i Prokurator Generalny wnoszą o uznanie zaskarżonych przepisów za niezgodne z Konstytucją.
– czytamy w stanowisku Prokuratora Generalnego.
Obecnie obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz gdy ciążą powstała w wyniku czynu zabronionego np. gwałtu.