8,1 C
Warszawa
środa, 17 kwietnia, 2024

Jest wyrok TK w sprawie aborcji eugenicznej!

26,463FaniLubię

W dniu dzisiejszym Trybunał Konstytucyjny dokonał kontroli zgodności przesłanki eugenicznej legalizującej przerwanie ciąży w przypadku poważnych wad dziecka.

W dniu 22 października Trybunał Konstytucyjny w składzie, któremu przewodniczyła Julia Przyłębska prezes TK dokonał kontroli zgodności z Konstytucją RP przepisów zezwalających na dokonanie aborcji w przypadku wykrycia ciężkiego upośledzenia dziecka. TK stwierdził, że przepis umożliwiający dokonanie aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu jest niezgodny z art. 38 Konstytucji RP. W konsekwencji może to doprowadzić do niemal całkowitego zakazu dokonywania aborcji w Polsce.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego skierowała grupa 119 posłów Prawa i Sprawiedliwości, PSL-Kukiz’15 i Konfederacji. Wnioskodawcy podkreślili, że szerokie rozumienie pojęcia „człowiek” obejmuje także istotę ludzką w prenatalnej fazie rozwoju. Zarówno Sejm, jak i Prokurator Generalny wnoszą o uznanie zaskarżonych przepisów za niezgodne z Konstytucją. 

Wedle przeważających poglądów doktryny (…) obowiązuje zarówno nakaz ochrony życia ludzkiego w fazie prenatalnej, jak i zakaz dyskryminowania poczętych istot ludzkich przez władze publiczne, a użyte w przepisie art. 38 Konstytucji pojęcie ‘człowieka’ obejmuje także fazę życia istoty ludzkiej przed urodzeniem

– czytamy w stanowisku Prokuratora Generalnego.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Julia Przyłębska 

Obecnie obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz gdy ciążą powstała w wyniku czynu zabronionego np. gwałtu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content