KUPUJ ŚWIADOMIE – Znakowanie mięsa flagą kraju pochodzenia – Michał Ćwigoń

Pod koniec września wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie znakowania mięsa flagą kraju pochodzenia mają na celu zwiększenie świadomości nabywcy dóbr konsumpcyjnych.

0
1282

Rozporządzenie wprowadza nakaz umieszczenia grafiki przedstawiającej flagę państwa pochodzenia mięsa. Informacja dotycząca państwa pochodzenia i grafika przedstawiająca flagę ma być umieszczona w widocznym miejscu, tuż obok produktu. Informacja oraz wielkość grafiki nie mogą być mniejsze niż wysokość czcionki użytej do prezentacji nazwy produktu.

Wymóg prezentowania dodatkowych informacji na etapie sprzedaży detalicznej, ma w czasach turbulencji spowodowanej wiosennym wyłączeniem gospodarki, inny, społeczny wymiar, pomaga w wyborze ludziom poszukującym rodzimych produktów. I chcących wesprzeć polskich rolników.

Ten zabieg ma też zwiększyć konkurencyjność polskiego sektora spożywczego, ponieważ nasze produkty od lat mają znakomitą markę. Konsumenci coraz częściej szukają produktów opatrzonych emblematem „Produkt Polski”.

30 lipca br. odbyła się konferencja z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Ardanowskiego, na której członkowie polskich organizacji reprezentujący dział produkcji mięsa, zachęcali konsumentów do wyboru polskiego mięsa. Podkreślano też rolę doniosłości certyfikatów jakości takich jak: rolnictwo ekologiczne czy Jakość Tradycja. Komunikowano o rozwiązaniach w zakresie znakowania żywności (np. PRODUKT POLSKI czy produkty wolne od GMO).

Na konferencji odniesiono się do naszych tradycji kulinarnych. dziedzictwa kulinarnego. Nasze hobby wiosną i latem to grillowanie. Oprócz rytuału i przyjemności spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest jeszcze istotne, co spożywamy. Nasza żywność jest ceniona w wielu miejscach na całym świecie, jest zdrowa i bezpieczna. Jesteśmy znaczącym eksporterem produktów rolno-spożywczych. Stawiamy czoła nowym wymaganiom ekologicznym, tak aby nasza rodzima produkcja w dalszym ciągu była dobrem pierwszego wyboru, szczególnie wśród większości Polaków.

Ciekawy jest też program „Kanon Kuchni Polskiej”, którego celem jest wybranie i opisanie co najmniej stu najbardziej charakterystycznych polskich potraw. Inicjatywa skierowana jest do restauratorów, którzy zamierzają zmienić lub uzupełnić swój profil oraz promować rodzimą kuchnię. W celu wzmocnienia krajowej konsumpcji jest realizowana przez resort rolnictwa inicjatywa rozwoju platformy e-bazarek, która umożliwia skrócenia łańcucha dostaw poprzez kontakt rolnika z konsumentem. Resort pracuje także nad rozwiązaniami dotyczącymi prowadzenia małych ubojni. Aby jeszcze bardziej zachęcić do nabywania naszych produktów, ministerstwo będzie prowadzić pacę nad strategią „Od Pola do Stołu”, która jest elementem Zielonego Ładu.

Opisane wydarzenia wpisują się w kampanię Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pod hasłem „Kupuj Świadomie – Produkty polskie”. Inicjatywa ma budować świadomość konsumencką. Zachowanie nawet pojedynczego konsumenta nie jest obojętne dla naszej gospodarki. Oprócz podtrzymywania poziomu to właśnie konsumpcja rodzimych dóbr przyspiesza wzrost gospodarczy.

Taki scenariusz przekłada się na zdrowe finanse publiczne, a lepsza kondycja polskiego budżetu to więcej działań osłonowych, łagodzących niekorzystne skutki związane z trwającym nienotowanym od dziesięcioleci spowolnieniem gospodarczym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię