Znani politycy czytają „Balladynę” Słowackiego. Krzyżanowski jako Kirkor

Już 5 września będziemy mogli usłyszeć interpretację znanego polskiego dramatu "Balladyna" w wykonaniu dolnośląskich polityków. Rozpoczyna się dziewiąta edycja akcji Narodowego Czytania.

0
1247
Marcin Krzyżanowski Foto: Facebook

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski jako Kirkor, Mirosława Stachowiak-Różecka – posłanka na Sejm RP jako Balladyna, Andrzej Jaroch – przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego jako Skierka i Kostryn. Przydział roli Wdowy przypadł również wybitnej mezzosopranistce i aktorce Elżbiecie Kaczmarzyk-Janczak. Już 5 września usłyszymy interpretację wokalną dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” w wykonaniu jednych z najbardziej znanych polityków Dolnego Śląska. Akcja Narodowego Czytania po raz kolejny dotarła również do dolnośląskiego regionu.

Specjalne zaproszenie do wzięcia udziału w wydarzeniu wystosował Marcin Krzyżanowski – wicemarszałek województwa dolnośląskiego:

W tym trudnym czasie epidemii ta wspaniała akcja ma jeszcze silniej nas zjednoczyć i połączyć w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy. Niczym kiedyś nasi rodacy szukający pokrzepienia w lekturze dzieł najwybitniejszych polskich autorów, tak dzisiaj i my w czasie epidemii, możemy czerpać siłę z głębokiego przesłania naszych wspaniałych twórców. Wierzę głęboko, że w ten sposób wzmocnimy nie tylko naszą tożsamość narodową jako Polacy, ale przypomnimy sobie, że jesteśmy narodem, który zawsze potrafił dzielnie stawić czoła wszelkim przeciwnościom. Zapraszam serdecznie Państwa do odsłuchania naszej wspólnej interpretacji dzieła „Balladyna”!

– zachęca Marcin Krzyżanowski – odtwórca roli Kirkora.

To właśnie „Balladyna” Słowackiego stała się lekturą dziewiątej już odsłony Narodowego Czytania. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Z uwagi na epidemię koronawirusa Narodowe Czytanie „Balladyny” w wykonaniu dolnośląskich polityków odbędzie się poprzez profil Facebook Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego  (link). 

Wydarzenie otrzymało patronat honorowy Pary Prezydenckiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię