Problemy z nadgarstkiem, dłonią i palcami są powszechne. Dowiedz się jak dbać o własne ręce

Ręce, przez większość ludzi na ziemi, są wykorzystywane niemal do każdej aktywności. Dopóki są i nie ma z nimi żadnych problemów, nawet się nie zastanawiamy jak dużą i zarazem istotną rolę odgrywają w życiu. Dopiero, kiedy zaczynają boleć czy drętwieć lub zaczyna się coś innego niedobrego z nimi dziać i w związku z tym nie jesteśmy w stanie wykonywać najprostszych czynności, człowiek uświadamia sobie ich znaczenie. Bowiem, problemy w obrębie kończyn górnych mogą poważnie ograniczyć autonomię i samodzielne funkcjonowanie człowieka. Dlatego, dobrze by było już zawczasu zadbać o nie, by nie dopuścić do niedogodnych konsekwencji, jakimi mogą być ograniczenia sprawności lub nawet stanowić przeszkodę w życiu codziennym, nauce, pracy czy pełnieniu ról społecznych.

0
882

Jednak, skąd wiedzieć, że zaczyna się dziać coś niepokojącego i w związku z tym trzeba poszukać pomocy? Najlepiej porozmawiać z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, jeśli:

  • Nadgarstek lub palce są zniekształcone w wyniku urazu,
  • Nie można w ogóle poruszyć nadgarstkiem, ręką ani palcami,
  • Pojawia się ból i sztywność w małych stawach dłoni rano, co zajmuje ponad 30 minut, aby się uspokoić.

Niestety, problemy z nadgarstkiem, dłonią i palcami są powszechne. Jednym z najczęściej spotykanych schorzeń, na które narażone są nasze ręce, jest cieśń nadgarstka. Potwierdzają to naukowcy w swoich statystykach, które mówią o liczbie nawet stu zachorowań na sto tysięcy przypadków. To bardzo dużo. Ale z drugiej strony nie ma w tym nic nadzwyczajnego, patrząc jak ogromna liczba osób pracuje przy biurku, bądź innych miejscach, gdzie notorycznie do swej pracy używa komputera. Okazuje się, że jedną z głównych przyczyn jest właśnie wykonywanie ciągłych, powtarzalnych ruchów nadgarstka. Idealne odzwierciedlenie takowych ruchów można zaobserwować właśnie przy stukaniu w klawiaturę komputera lub używanie myszki komputerowej bez podkładki chroniącej nadgarstek.

Ale nie tylko, ponieważ forsowne ćwiczenia fizyczne, jazda na rowerze czy praca na taśmie w fabryce, również są tego dobrym przykładem. Nerw pośredni biegnie wzdłuż kanału nadgarstka, łącząc między innymi dłoń i palce. W momencie, kiedy nerw ten zostaje uciśnięty, dochodzi do niekorzystnych zmian, powodujących drętwienie i ból w okolicy kciuka, palca wskazującego i części palca serdecznego. Wraz z postępem choroby, pojawić się mogą również promieniujące bóle w okolicy przedramienia i barku. Następnie może dojść do zmniejszenia sprawności manualnej osoby cierpiącej na to schorzenie.

Dbając o dobrą kondycję naszych kończyn górnych, dzięki czemu będzie można zminimalizować ryzyko wystąpienia opisanej powyżej dolegliwości, ale również i wielu innych, będzie na pewno stosowanie w codziennym życiu kilku prostych zasad. Systematyczne, nawet po 4-6 razy w ciągu dnia, podczas pracy, kilkuminutowe cykliczne przerwy na ćwiczenia, dzięki którym poprawi się ukrwienie mięśni nadgarstków. Podczas pracy przy komputerze, należy ustawić klawiaturę poziomo. Ponadto, myszka powinna być z podkładką z wyprofilowaniem pod nadgarstek. Warto by było również pamiętać o ergonomicznej pozycji pracy, czyli o prostym, podpartym kręgosłupie. Pozycja przyjmowana podczas snu również ma spore znaczenie, najlepiej by było ręce układać wzdłuż tułowia z wyprostowanymi nadgarstkami.

Z pomocą idą również fizjoterapeuci z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Przygotowali oni zestawy specjalnych ćwiczeń, które pomogą zapobiegać częstym schorzeniom związanym z siedzącym trybem życia i pracą biurową, w tym również piszą o cieśni nadgarstka. Pomysłodawcy swoje ćwiczenia udostępniają online. W tej sprawie między innymi wypowiadają się następująco: „Początkowo objawy zespołu cieśni nadgarstka pojawiają się i znikają, ale gdy stan się pogarsza, objawy mogą pozostać na stałe. Ból może zacząć promieniować w górę kończyny aż do ramienia. Nieleczony zespół cieśni kanału nadgarstka może z czasem prowadzić do zaniku mięśni kciuka (atrofia). Wtedy funkcje czuciowe i ruchowe ręki mogą nie zostać całkowicie przywrócone nawet wskutek leczenia.” Dlatego nie można bagatelizować objawów, bowiem przy pojawieniu się pierwszych symptomów, najlepiej od razu zdiagnozować problem i podjąć zaprezentowane aktywności fizyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię