Czy wskazany jest ruch dla kobiet w ciąży?

Regularna aktywność fizyczna stanowi jeden z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Dotyczy to wszystkich, zarówno młodych, jak i dojrzałych, kobiet i mężczyzn, a także kobiet w ciąży. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że kobieta w ciąży powinna dużo odpoczywać i wybierać raczej bierny wypoczynek co w świetle współczesnych poglądów uznać należy za zjawisko niekorzystne.

0
1284

Naukowcy obecnie nie znajdują dowodów na to, że umiarkowana aktywność fizyczna podczas ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia czy nieprawidłowego rozwoju dziecka – co kiedyś było zarzucane właśnie aktywności fizycznej w tym czasie. Co więcej według ekspertów odchodzi się od asekuracyjnego podejścia sugerującego kobiecie ograniczenie wszelkiej aktywności związanej z wysiłkiem. Bowiem systematyczna aktywność fizyczna kobiety będącej w ciąży daje wiele korzyści, zarówno przyszłej mamie jak i dziecku. Potwierdzone już jest, że te panie, które podczas ciąży stosowały się do tego przechodziły poród znacznie lepiej, aniżeli osoby stawiające na bierny odpoczynek. Jednak nie każda ciężarna może aktywnie ćwiczyć. Pozwolić sobie na to, nie mogą kobiety, których ciąża nie przebiega w sposób fizjologiczny i zdarzają się jakieś powikłania. W pozostałych przypadkach, nie powinno się zakwestionować tej opinii i śmiało można korzystać ze sportu i aktywności fizycznej.

Wiadomym jest, że nie może to być wysiłek o dużym natężeniu, co nie oznacza, że nie powinien być o wysokiej intensywności. Dokładnie chodzi o to, by zrezygnować z ćwiczeń, które wymagają dużego wysiłku, nagłych przyspieszeń, podskoków, wibracji, a przede wszystkim urazów. Myśląc o urazach, trzeba mieć na uwadze te dyscypliny, które charakteryzują się wysokim ryzykiem uszkodzeń ciała. Należą tutaj między innymi jazda konna, jazda na nartach lub snowboardzie, jazda na rolkach czy sporty zespołowe. Zatem, jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, nie pozostaje nic innego, jak wprowadzenie regularnych ćwiczeń fizycznych. Korzyści jest bardzo wiele. Okazuje się, że mogą one zmniejszyć czas porodu skracając pierwszą jego fazę. Także mogą się przyczynić do uniknięcia cesarskiego cięcia. Ponadto kobieta dzięki regularnym ćwiczeniom zyskuje możliwość złagodzenia nieprzyjemności bezpośrednio związanych ze stanem w jakim się znajduje. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia cukrzycy. Dzięki aktywności fizycznej pojawią się możliwość kontroli wagi ciała i niedopuszczenia do nadmiernego jej wzrostu. Ponadto ciężki czas dla kobiety, czas połogu również będzie lżej przechodzony, a hospitalizacja krótsza. Opracowania naukowe wykazują również, że właściwie dawkowana aktywność fizyczna przyspiesza proces cofania się zmian ciążowych w połogu.

Dużym problemem, jest depresja poporodowa. Według badań dotyka ona aż 15% matek. Pojawić się może już w trakcie trwania ciąży lub po jej zakończeniu. Psycholog Ewa Borodo-Jaskólska twórczyni portalu mamywsparcie.pl, wypowiada się w następujący sposób na ten temat: „Depresja poporodowa to sygnał, że kobieta potrzebuje wsparcia. A wsparcie, które ma obecnie, jest niewystarczające. Jedyne, czego potrzeba, to sięgnąć po tę pomoc. I ze względu na swoje dobro, i ze względu na dobro dziecka.” Jak się okazuje również tutaj pomóc może aktywność fizyczna bowiem podczas uprawiania sportu i po jego zakończeniu w organizmie wydzielana jest substancja o nazwie serotonina, inaczej mówiąc hormon szczęścia. Badania naukowe potwierdziły już niejednokrotnie, że wystąpienie objawów depresji poporodowej jest znacznie mniejsze u kobiet aktywnych fizycznie w okresie ciąży w porównaniu z kobietami, które nie wykonywały żadnych ćwiczeń aerobowych.

Kolejnym argumentem stojącym za pozytywnym wpływem aktywności fizycznej w czasie ciąży jest idące za tym dobro dziecka. Konkretnie uważa się, że zbyt mała aktywność fizyczna ciężarnej, zwiększa prawdopodobieństwo otyłości u jej potomka. Autorami odkrycia są naukowcy z Uniwersytetu Harokopio w Kalithea (Grecja) oraz Uniwersytetu Teksasu w Galveston (USA). Przekonują oni, że: „Ciąża to taki etap w życiu kobiety, w którym przywiązuje się większą niż dotychczas wagę do dbania o zdrowie. Jest to też świetna okazja aby na stałe wprowadzić zmiany w swoim jadłospisie i trybie życia (zacząć regularnie ćwiczyć, więcej się ruszać). Nasze badanie pokazuje, że jest to dobre nie tylko dla matki, ale także jej dziecka i że może wpływać nawet na jego dorosłe życie. Mając to na uwadze, lekarze i pielęgniarki zajmujące się prowadzeniem ciąż powinni informować swoje pacjentki, że nie tylko picie alkoholu – o czym słyszymy dookoła – może bardzo zaszkodzić dzieciom. Aby zapobiec otyłości swych potomków w przyszłości należy całkowicie zrezygnować z papierosów, regularnie ćwiczyć i pilnować prawidłowego przyrostu wagi.”

Bardzo ważnym czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo zarówno kobiety jak i dziecka ale także gwarancje skuteczności jest prawidłowe wykonywanie i dobór odpowiednich ćwiczeń fizycznych (to zdanie wymaga przebudowania albo usunięcia wtrętu „ale także gwarancje skuteczności”. Dobrze także jest przed planowaną aktywnością fizyczną, skonsultować się z lekarzem prowadzącym, w celu potwierdzenia wyboru odpowiednich ćwiczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię