Na szlaku sakralnym – przewodnik wakacyjny

Inny w tym roku był Wielki Post, Święta Wielkanocne… Inna była nauka w szkole i matury… Wszystko jest inne w czasie pandemii koronawirusa. Inne będą także wakacje. Wielu z nas nie wybierze się za granice Polski, ale swój wolny czas spędzać będzie na łonie pięknej polskiej przyrody. Proponujemy zatem, aby wyszukiwać miejsca związane z religią, kultem świętych i tam kierować swoje kroki.

0
1674
Kalwaria Zebrzydowska

Czerna

Nieopodal Krzeszowic, w sąsiedztwie parku krajobrazowego Dolinek Krakowskich, znajduje się klasztor karmelitów bosych i sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. To jeden z większych ośrodków pielgrzymkowych w północnej Małopolsce, który stoi tam od czterech wieków i przyciąga pielgrzymów. Przed słynącym cudami obrazem Matki Bożej Szkaplerznej modlili się m.in. powstańcy styczniowi. Żył tam św. Rafał Kalinowski. W małym muzeum można oglądać pamiątki z nim związane. Nieopodal klasztoru, na wzgórzu porośniętym lasem, ustawione zostały stacje drogi krzyżowej. Przed kościołem znajduje się plac z pomnikiem proroka Eliasza oraz źródełko w kształcie serca z rzeźbą kruka, który według Biblii przynosił mu pożywienie. Na zboczu wzgórza, wznoszącym się przed kościołem, usytuowany jest ołtarz polowy, a nad nim punkt widokowy.

Czerna

Matemblewo

Gdańsk kojarzy się z morzem, portem, stocznią… Tymczasem w kaplicy na leśnym wzgórzu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Maryja w swojej cudownej figurze czuwa tam od ponad 250 lat i wyprasza dla swoich dzieci potrzebne im łaski, a szczególnie upragnione potomstwo.

Kalwaria Zebrzydowska

Ponad trzydzieści kilometrów od Krakowa w kierunku Wadowic usytuowana jest najstarsza polska Kalwaria. Tam po „przedziwnych Dróżkach” wędrował ks. kard. Karol Wojtyła. Tam też przybywają pielgrzymi i modlą się przed wizerunkiem Matki Bożej, z której oczu przed laty popłynęły łzy…

Kalwaria Zebrzydowska

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach

To światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia. Znajduje się tam słynący łaskami obraz Pana Jezusa Miłosiernego i doczesne szczątki św. siostry Faustyny. Na łagiewnickie wzgórze pielgrzymowało trzech papieży: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. To miejsce, gdzie trwa nieustanna adoracja Pana Jezusa.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach

Komańcza

Na Podkarpaciu – w południowo- wschodniej Polsce – stoi ukryty w lesie klasztor Sióstr Nazaretanek. To właśnie tam więziony był Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński. Wędrując niejako po jego śladach, można spędzić niezwykle cenne chwile, zatapiając się w słowach nauczania Prymasa Tysiąclecia, jakie wyryte zostały na kamieniach.

Mikorzyn

To wieś położona w województwie wielkopolskim, w której króluje św. Idzi. Jak często podkreśla tamtejszy kustosz, tam Pan Bóg hojniej niż gdzie indziej rozdaje swoje łaski. Tradycja mówi, że od początku dziejów św. Idzi zjawiał się w tym miejscu, gdzie teraz stoi kościół. Pomagał ludziom w różnych sprawach. Wiele osób w tym miejscu wyprosiło potomstwo, zdrowie czy pracę.

Gietrzwałd

Wybierając się nad polskie morze, warto zaplanować swój czas tak, aby spędzić choć kilka godzin w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie (Warmia). Kiedy Matka Boża objawiła się tam przed laty, prosiła po polsku, by odmawiać różaniec. Będąc w Gietrzwałdzie, koniecznie trzeba się zaopatrzyć w wodę, która wypływa ze źródełka. Tradycja mówi o tym, że pobłogosławiła je sama Matka Boża.

Pacanów

Miejsce to kojarzymy zazwyczaj z Koziołkiem Matołkiem. A to właśnie tam mieści się Sanktuarium Pana Jezusa Konającego. To miejsce, gdzie króluje „Wielki Bóg” – tak o Chrystusie mówili komuniści, którzy uciekali w czasie wojny z Pacanowa.

Kodeń

Na terenie województwa lubelskiego leży niewielka miejscowość Kodeń. Kryje ona w sobie niezwykły skarb – wizerunek Matki Bożej Pani Podlasia.

Gostyń

Sanktuarium Świętogórskie to bardzo ważne miejsce nie tylko dla archidiecezji poznańskiej. W bazylice, którą opiekują się księża filipini, trzeba się pomodlić przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Świętogórskiej – Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni. Warto się zatrzymać przy Piecie i spojrzeć na wotum ofiarowane przez mamę bł. Edmunda Bojanowskiego za jego życie. Przybywając na to niezwykłe miejsce, nie można zapomnieć o zwiedzeniu podziemi bazyliki – tam w kryptach znajdują się dobrze zachowane trumny fundatorów i filipinów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię