Władze Szczecina w rocznicę Bitwy Warszawskiej złożyły kwiaty pod pomnikiem radzieckim

Wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej złożył kwiaty pod pomnikiem żołnierzy radzieckich.

0
1087
Twitter: Historia Fotografią Pisana

Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich został odsłonięty z okazji Rewolucji Październikowej. To właśnie pod tym pomnikiem władze Szczecina oficjalnie uczciły święto 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. 

Jak się okazuje, władze Szczecina dokonały tego gestu całkiem świadomie i celowo, tłumacząc przy tym swoją decyzję koniecznością nadania nowego sensu miejscom, które kiedyś miały inny wymiar.

Warto czasem nadawać nowe sensy miejscom, które na etapie planowania miały troszeczkę inny wymiar. – Musimy mieć świadomość, że także w Bitwie Warszawskiej brali udział nie tylko po Polacy. Po stronie Polskiej choćby Ukraińcy, więc można w pewnym sensie mówić także o braterstwie broni. Wydaje mi się, że symbolika tego miejsca się zmienia, tak jak zmienia się nasz kraj. I warto chyba czasem nadawać nowe sensy tym miejscom, które być może na etapie planowania miały troszeczkę inny wymiar – tłumaczył Soska. – tłumaczył wybór miejsca wiceprezydent Krzysztof Soska.  

Niestety, mimo że w Szczecinie znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego, postaci bezpośrednio związanej z sukcesem bitwy warszawskiej, nie złożono pod jego pomnikiem kwiatów. Gest władz Szczecina trudno wytłumaczyć, skoro sens Rewolucji Październikowej nie odmieniły fakty historyczne. Raczej możemy w tym przypadku mówić o zakłamaniu rzeczywistości w wydaniu władz Szczecina.

W rezultacie przewrotu zbrojnego nazywanego Rewolucją Październikową w 1917 roku do władzy w Rosji doszli bolszewicy. Dwa lata później najechali na Polskę, a w 1920 r. zostali pokonani w decydującej Bitwie Warszawskiej. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię