Firma bez rejestracji – przydatne wskazówki

Praktyczne aspekty prowadzenia działalności bez rejestracji.

0
10138

Wystawianie faktur i rachunków

Każdy przychód powinien być ewidencjonowany. Za każdą sprzedaż lub realizację, usługi można łatwo wystawić fakturę lub rachunek. W większości przypadków, osoba prowadząca działalność gospodarczą bez rejestracji jest zwolniona z płacenia podatku VAT (przychód w roku poprzednim nie może przekraczać 200 000 zł). Działalność usługowa lub drobny handel (towarami, na których sprzedaż nie trzeba mieć licencji lub koncesji) jest nieopodatkowana i na fakturze stawka VAT będzie „zwolnione”.

Koszty

Prowadzenie działalności, również nierejestrowanej, wiąże się z ponoszeniem kosztów. Musimy zbierać faktury, które później rozliczymy w PIT. Dane, które trzeba podać do faktury przy tego typu działalności, to imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz NIP. Obecnie nie ma obowiązku posiadania NIP. Dzięki fakturom kosztowym w zeznaniu podatkowym wykazuje się poniesione koszty i tym samym można obniżyć wysokość kwoty podatku dochodowego.

Ewidencja

Obowiązkiem jest prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży, dzięki której można na bieżąco analizować i planować przychody. Można wykorzystać do tego zwykły arkusz w excelu. Wystarczy stworzyć tabelę na każdy miesiąc, która będzie sumować wszystkie przychody i dodatkowo stworzyć formułę, która wyliczy łączne roczne przychody, potrzebne do rozliczenia PIT-u.

Rozliczenie PIT

Z każdego przychodu musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, w tym również z prowadzonej działalności bez rejestracji. Dochody musimy wykazać w zeznaniu podatkowym, w rubryce „inne źródła”, a pomocna będzie dla nas właśnie ewidencja przychodu.

Gdy kończysz działalność nierejestrowaną i rozpoczynasz działalność gospodarczą, przysługują Ci takie same ulgi, jak każdemu przedsiębiorcy, czyli ulga na start przez pierwsze 6 miesięcy oraz preferencyjne składki przez 24 miesiące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię