Krzyże Wolności i Solidarności – Alicja Grzymalska

13 grudnia 2019 r., w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989. W imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes IPN dr Jarosław Szarek.

0
739

Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczone zostały m.in. Jadwiga Morawiecka, Marta Morawiecka oraz pośmiertnie Marszałek Senior Kornel Morawiecki, przywódca Solidarności Walczącej.

Do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki skierował list.

„W mrocznych czasach stanu wojennego PRL po raz kolejny pokazała swoje totalitarne, bezwzględne oblicze. System komunistyczny raz jeszcze okazał pogardę Polakom, działaczom antykomunistycznej opozycji. Zastosował przemoc wobec was – ludzi, którzy w swoim życiu postawiliście na prawdę, dobro i niezłomność. Stanęliście wówczas do nierównej walki. Świadomi siły aparatu bezpieczeństwa, ryzyka podsłuchów, przesłuchań, internowania, pobicia, a nawet śmierci.

To dzięki wam możemy lepiej zrozumieć nasze najnowsze dzieje. Jako uczestnicy, świadkowie i twórcy naszej historii daliście ojczyźnie cenne zasoby jej narodowego bytu. Dziękując za to w imieniu własnym i polskiego rządu, mogę dać wyraz swojej dumy, że wśród was znajduje się mój świętej pamięci ojciec, moja mama Jadwiga i siostra Marta”.

Przemawiający w imieniu wyróżnionych sędzia Bogusław Nizieński powiedział: „Wszyscy odznaczeni są dumni, że byli w Solidarności, że walczyli o wolną Polskę ze zdrajcami naszej ojczyzny.

To odznaczenie, które otrzymaliśmy mobilizuje nas, nam nie wolno się poddać, nam nie wolno zdradzić ideałów solidarności ani ideałów walki o niepodległą Polskę. Polska to świętość i za tę świętość od najmłodszych lat walczyliśmy i Polsce do końca dni naszych wierni pozostaniemy. Przyrzekamy, że nigdy ideałów wolności i solidarności nie zdradzimy, one są z nami do końca dni naszych”.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 r. dla uhonorowania osób, które w latach 1956-89 „mimo zagrożenia bezpośrednimi represjami, zasłużyły się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL”. Warto zwrócić uwagę, że nazwa Krzyża nawiązuje bezpośrednio do dewizy Solidarności Walczącej: „Wolni i Solidarni”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię