STRAŻ MIEJSKA A WNIOSEK O UKARANIE

W postanowieniu z dnia 29 czerwca 2010 r. Sąd Najwyższy wskazał, że straż miejska nie może kierować do sądu wniosku o ukaranie właściciela pojazdu za niewskazanie sprawcy wykroczenia któremu powierzył samochód, a wszelkie sprawy w tym zakresie powinna przekazywać Policji.

0
454

Straż Miejska lub Gminna ma wprawdzie prawo żądać od właściciela lub posiadacza pojazdu wskazania kto w danym czasie (gdy zostało popełnione wykroczenie) pojazd użytkował, ale gdy się takiej osoby nie wskaże nie ma prawa ani karać grzywną, ani mandatem, ani prowadzić postępowań ani, co najważniejsze, składać do sądu wniosku o ukaranie za wykroczenie z art. 96 par. 3 Kodeksu wykroczeń, ani tym bardziej występować przed sądem jako oskarżyciel publiczny w takich sprawa.

Zatem w razie skierowania takowego wniosku do Sądu, jeszcze przed rozpoczęciem przewodu sądowego należy umorzyć postępowanie na podstawie art. 5 §1 pkt. 9 wobec braku  skargi uprawnionego oskarżyciela bądź jeśli okoliczność ta ujawni się po rozpoczęciu przewodu sądowego wnioskować o uniewinnienie sprawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię