Zastanawiasz się, co było powodem wprowadzenia tej zmiany? Zgodnie z przyjętymi założeniami celem tych zmian było niwelowaniu bariery w rozwoju innowacyjności i nauki . W założeniach ustawodawcy Polska w ciągu dwóch lat o wejścia w życie nowelizacji ma zostać „umiarkowanymi innowatorami”, a po dziesięciu latach – „liderem innowacji”. Ponadto zmiana w prezentowanym wyżej zakresie ma na celu wyeliminowanie obowiązku prowadzenia zamówień publicznych w sytuacji, w której korzyści wynikające ze zastosowania ustawy mogłyby przewyższać związane z tym koszty. Co więcej celem omawianej modyfikacji jest wykluczenie dyskryminacji przedsiębiorców w dostępie do zamówień publicznych oraz zapewnienie przejrzystości postępowania i wyboru wykonawcy.
Poza tym opisywana nowelizacja zawiera zmiany w zakresie wyłączenia stosowania przepisów Prawa zamówień publicznych, co przykładowo odnosi się do kwot mniejszych od tzw. progów unijnych, których przedmiotem są dostawy lub usługi służące celom badawczym, eksperymentalnym, naukowym, rozwojowym, a jednocześnie nie są przeznaczone do produkcji seryjnej mającej na celu pokrycie kosztów badań lub rozwoju lub osiągnięcie rentowności rynkowej. Podobne uwagi dotyczą zakresu działalności związanej z działalnością kulturalną, co dotyczy m.in. organizacji wystaw, festiwali, koncertów, konkursów czy spektakli teatralnych.
Źródła:
1) http://portalprocesowy.pl/zmiany-w-prawie/nowe-prawo/art110,zamowienie-to-umowa-drozsza-niz-126-747-pln-netto.html
2) http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/?D;2877
3) http://www.noweprzetargi.pl/page/1/5052/sejm_uchwalil_nowelizacje_prawa_zamowien_publicznych_w_zakresie_podwyzszenia_progu_stosowania