OD GRZYWNY DO POZBAWIENIA WOLNOŚCI

W razie uprawomocnienia się przeczenia sądu orzekającego karę grzywny skazany jest zobowiązany do jej uiszczenia w terminie 30 dni od otrzymania wezwania Sądu do jej uiszczenia. Gdy mimo upływu tego terminu nie zostanie ona zapłacona, kwota grzywny zostaje ściągnięta w drodze egzekucji. Sytuacja ta rodzi dla niego zagrożenie, bowiem pierwotnie orzeczona kara grzywny- czyli kara nieizolacyjna może ulec zamianie.

0
715

Jeżeli egzekucja grzywny nieprzekraczającej stu dwudziestu stawek dziennych okaże się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd może zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, przyjmując, że dziesięć stawek dziennych jest równoważnych miesiącowi pracy społecznie użytecznej, z zaokrągleniem, w górę, do pełnego miesiąca. Pracę społecznie użyteczną określa się w miesiącach oraz ustala wymiar godzin pracy od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym.

 Jeżeli skazany, nie podejmie orzeczonej zastępczej formy jej wykonania lub oświadczy przed sądem że nie będzie jej wykonywał sąd orzeka wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności przyjmując, że jeden dzień pozbawienia wolności jest równoważny dwóm stawkom dziennym; kara zastępcza nie może przekraczać 12 miesięcy pozbawienia wolności, jak również górnej granicy kary pozbawienia wolności za dane przestępstwo, a jeżeli ustawa nie przewiduje za dane przestępstwo kary pozbawienia wolności, górna granica zastępczej kary pozbawienia wolności nie może przekroczyć 6 miesięcy. W razie gdy grzywna została uiszczona lub ściągnięta w drodze egzekucji tylko w części albo tylko w części wykonana w formie pracy społecznie użytecznej, sąd określa wymiar zastępczej kary pozbawienia wolności uwzględniając te okoliczności. Warto wskazać, że skazany wobec którego zastosowano zamianę grzywny na zastępcza karę pozbawienia wolności może w każdym czasie zwolnić się od jej odbywania poprzez uiszczenie całości grzywny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię