29.8 C
Warszawa
niedziela, 21 lipca, 2024

KRYTERIA WYBORU OFERTY

26,463FaniLubię

Przedstawione analizy nie pozostawiają złudzeń-   obecnie to cena stanowi w rzeczywistości jedyne kryterium wyboru ofert. Zastanawiasz się, czy taki stan jest zgodny z przepisami Prawa zamówień publicznych (PZP)?

Omawiane zagadnienie reguluje art. 91 wspomnianej ustawy.  W świetle przywołanego przepisu kryterium wyboru oferty może cena albo cena wraz z innymi kryteriami  tj, funkcjonalność, parametry techniczne, zastosowanie najlepszych dostępnych technologii w zakresie oddziaływania na środowisko, koszty eksploatacji,  itp

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

. Dlaczego więc inne kryteria są w praktyce pomijane albo w nieznacznym stopniu uwzględniane  przez  Zamawiającego?  Analizując ten problem  należy wprawdzie  przyznać, Iż cena jest obiektywnym i jasnym kryterium wyboru ofert, bo wygrywa ten, który zaoferuje najniższą cenę, co z pewnością  jest dla Zamawiającego rozwiązaniem  wygodnym,  łatwym do uzasadnienia, ucinającym  wszelkie dyskusje dotyczące  ewentualnych  nadużyć w toku postępowania. Poza tym analiza innych kryteriów pochłania więcej czasu, co może także niejednokrotnie wpłynąć na wybór kryterium przez Zamawiającego

 Choć jak widzisz inne kryteria mają zdecydowanie marginalny wpływ na decyzję Zamawiającego, to należy podkreślić, i ż w rezultacie sytuacja ta może spowodować dla Zamawiającego szereg trudności wynikających szczególnie z braku optymalnego dopasowania oferty do potrzeb Zamawiającego.

Podsumowując powyższe należy stwierdzić, iż pomimo próby zmian w tym zakresie, ciągle to cena a nie jakość stanowi podstawowe kryterium wyboru oferty.

Źródła:

1) Informator UZP nr 1/2014 s. 43, źródło: http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/?D;2856

2) http://www.centrumcsr.pl/nie-tylko-cena-kryteria-oceny-ofert-w-zamowieniach-publicznych/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content