ZGŁOSZENIE WIERZYTELNOŚCI

W razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego zaspokojenie wierzycieli następuje z mienia wchodzącego w skład masy upadłości poprzez jej likwidację. Zaspokojenie wierzytelności upadłościowych w postępowaniu obejmującym likwidację masy upadłości następuje w zasadzie przez podział funduszów masy upadłości. Jeśli wierzyciel chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, musi zgłosić wierzytelność sędziemu komisarzowi w terminie określonym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości. Zgłoszenia wierzytelności dokonuje się na piśmie w dwóch egzemplarzach, dołączając dokumenty uzasadniające zgłoszenie.

0
732

Zgłoszenie wierzytelność powinno zawierać m.in. określenie wierzytelności wraz z należnościami ubocznymi, dowody stwierdzające istnienie wierzytelności, kategorię, do której wierzytelność ma być zaliczona. Należności podlegające zaspokojeniu z funduszów masy upadłości dzieli się na następujące kategorie:

(1)   kategoria pierwsza – koszty postępowania upadłościowego, przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości  renty za wywołanie choroby, należności alimentacyjne, etc.

(2)   kategoria druga – przypadające za czas przed ogłoszeniem upadłości należności ze stosunku pracy, etc.

(3)   kategoria trzecia – podatki i inne daniny publiczne oraz pozostałe należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, wraz z odsetkami i kosztami egzekucji;

(4)   kategoria czwarta – inne należności, jeżeli nie podlegają zaspokojeniu w kategorii piątej, wraz z odsetkami za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości, z odszkodowaniem umownym, kosztami procesu i egzekucji;

(5)   kategoria piąta – odsetki, które nie należą do wyższych kategorii w kolejności, w jakiej podlega zaspokojeniu kapitał, a także sądowe i administracyjne kary grzywny oraz należności z tytułu darowizn i zapisów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię