UBEZPIECZENIE OCHRONY PRAWNEJ? CO TO TAKIEGO?

Ubezpieczenie Ochrony Prawnej to ubezpieczenie chroniące przed ryzykiem prowadzenia sporów prawnych i ponoszeniem kosztów z nimi związanych. Przedmiotem ubezpieczenia nie jest więc konkretna rzecz, tylko interes majątkowy. Ma więc ono charakter niematerialny. Ubezpieczony może być chroniony w kilku sferach: w ramach komunikacji, w życiu prywatnym i zawodowym, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej.

0
305

Ubezpieczenie ochrony prawnej zapewnia ubezpieczonemu przede wszystkim możliwość uzyskania pomocy ze strony swobodnie wybranego prawnika, którego wiedza może pomóc w podjęciu właściwej decyzji odnośnie dalszych działań oraz przygotować odpowiednią dokumentację. W ramach polisy ubezpieczony może otrzymać także dostęp do porad prawnych, co stanowi swoistego rodzaju prewencję chroniącą przed potencjalnym sporem prawnym. Dzięki odpowiednio skonfigurowanemu ubezpieczeniu ochrony prawnej podmiot objęty ochroną nie musi ponosić kosztów obsługi prawnej na etapie przedsądowym, kosztów sądowych oraz zastępstwa procesowego nawet w razie przegrania sprawy sądowej.

Obecnie współczesnego człowieka, niemal w każdej sferze jego życia, zarówno prywatnego jak i zawodowego, spotkać może wiele zagrożeń i nieoczekiwanych trudności. Wypadek samochodowy, odpowiedzialność za jego skutki, czy dochodzenie z jego tytułu świadczeń, błąd zawodowy i roszczenia płynące z tego tytułu, czy nierzetelny kontrahent – są dzisiaj często występującymi zjawiskami wymagającymi pomocy profesjonalistów. Samodzielne prowadzenie sporów szczególnie sądowych jest nie tylko czasochłonne i stresujące, ale przede wszystkim kosztowne i trudne, a czasami wręcz nierealne choćby z tego powodu, że nie mamy odpowiedniej wiedzy, jak również nie zawsze dysponujemy środkami na usługi świadczone przez adwokata czy radcę prawnego albo na pokrycie opłat sądowych.

I właśnie wtedy pomóc nam powinno ubezpieczenie ochrony prawnej, bowiem ubezpieczenia te zapewniają przede wszystkim ochronę przed kosztami, jakie ubezpieczony mógłby ponieść na wszelkiego rodzaju pomoc prawną – adwokata, radcy prawnego, powołania biegłych, jak również przed kosztami postępowania sądowego. Polisa taka gwarantuje, że ubezpieczony wszystkich swoich interesów (i swojej firmy) będzie mógł bronić na drodze sądowej, nie ponosząc samodzielnie kosztów takich procesów.

Ubezpieczenie ochrony prawnej to w Polsce wciąż usługa  nowa i mało popularna, chociaż oferowana jest zarówno przez duże, jak i małe towarzystwa ubezpieczeniowe.

Zatem jak dokonać wyboru najlepszej oferty?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakiej ochrony prawnej możemy potrzebować w przyszłości my lub nasza firma. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na sumę ubezpieczenia, bowiem  dzięki temu będziemy wiedzieć, w jakiej wysokości koszty  weźmie na siebie ubezpieczyciel w przypadku szkody.

Nadal masz wątpliwości?

W kolejnych wpisach, krok po kroku postaramy się porównać dla Was oferty towarzystw ubezpieczeniowych i może dzięki temu pomożemy jednocześnie wybrać najkorzystniejszą polisę.

Źródła:

http://www.freedigitalphotos.net/http://www.rzu.gov.pl/z-prac-biura/Sprawozdanie_z_konferencji____Ubezpieczenie_ochrony_prawnej_____prawnik_dla_przezornego_Polaka______Warszawa__16_maja_20__20105

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię