UWAGA NA NOWE PROGI W ZAMÓWIENIACH PUBLICZNYCH!

Ostatnio coraz częściej słyszy się o planach zmiany progów kwotowych w ustawie Prawo zamówień publicznych (PZP). Jak zapewne pamiętasz, dyskusje na ten temat trwają już od jakiegoś czasu, o czym informowałam w jednym z moich postów. Co zatem mnie skłoniło do podjęcia tego tematu po raz kolejny?

0
295

Tak się składa, że obecnie w Sejmie toczy się postępowanie w sprawie nowelizacji  ustawy we wskazanym wyżej zakresie.  O co dokładnie chodzi?

Na wstępie przypomnę tylko, że próg w Zamówieniach Publicznych jest kwotą, po przekroczeniu której należy stosować przepisy ustawy, co znacznie formalizuje procedurę udzielania zamówień publicznych, bo poniżej tej kwoty można w sposób dowolny kształtować tzw. procedury  zakupowe.  Dziś próg ten wynosi 14.000 euro a w zamierzeniach Rządu ma on zostać podniesiony do 30.000 euro. Poza tym pojawiły się też propozycję podniesienia tego progu do 50.000 euro.

Chyba zgodzisz się, że jest to zmiana warta uwagi i ważna dla Ciebie, jako wykonawcy zamówień publicznych. Wspomnę jeszcze o innych planach zmian, które przewiduje wspomniany projekt nowelizacji. Dotyczą one sektora naukowo-badawczego. W świetle tych propozycji w  instytucjach naukowych ustawa ma być bowiem stosowana jeśli wartość zamówienia przekroczy 130.000 euro . W przypadku zaś uczelni wyższych kwota ta ma wynosić 200.00 euro. Poniżej tych kwot zamówienia mają być udzielane według wewnętrznych procedur. To jednak nie koniec zmian w zakresie kultury i sztuki, które według projektu Rządu mają być wprowadzone do ustawy… Zastanawiasz się jakie zmiany zakłada jeszcze projektodawca?

Proponuje się aby tzw. tryb z wolnej ręki był stosowany do zamówień sprzętu wytwarzanego tylko u jednego producenta oraz przy zamówieniach realizowanych dla celów badawczych, rozwojowych, eksperymentalnych czy naukowych z zastrzeżeniem, iż nie mogą one służyć produkcji seryjnej, której celem ma być osiągnięcie rentowności na rynku, pokrycie kosztów badań lub rozwoju.

Ponadto ma zostać wprowadzona możliwość unieważnienia postępowania postępowania w przypadku gdy nie przyznano środków na sfinansowanie zamówienia z dziedziny badań i rozwoju. Ma to umożliwić  zamawiającym wcześniejsze przygotowanie i przeprowadzenie procedur zamówieniowych, służących do nabywania dostaw i usług niezbędnych w procesach badawczych i rozwojowych. Jeszcze dodam, iż  nowelizacja przewiduje, iż uznani twórcy będą mogli potwierdzić swoje umiejętności na podstawie jego  dorobku artystycznego, co zwolni twórców od konieczności wypełniania w tym względzie pisemnych oświadczeń.

Wspomniana zmiana ma na celu usprawnić procedury związane z udzielaniem zamówień publicznych. Jaki będzie ostateczny tekst ustawy? Przekonamy się pewnie już niebawem. Tymczasem wypada nam obserwować kolejne doniesienia o przebiegu prac nad nowelizacją.

Źródła:

1)      http://www.komunikaty.pl/komunikaty/1,79968,13904879,Zmiana_progow_kwotowych___czy_bedzie_zwiekszenie_kwoty.html

2)      Renata Krupa- Dąbrowska, Rzeczypospolita, 12 09 2013 r.

3)      http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/717395,rzad-zmienia-progi-dla-zamowien-publicznych-do-30-tys-i-200-tys-euro.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię