UNIEZALEŻNIENIE ZAMAWIAJĄCEGO OD JEDNEGO DOSTAWCY – CO OZNACZA DLA WYKONAWCY?

Jak wynika z niedawno zamieszczonych informacji, Komisja Europejska zamierza podjąć działania na rzecz uniezależnienia instytucji publicznych od jednego dostawcy. Zastanawiasz się dlaczego mają one zostać podjęte? Dostrzega się zagrożenia płynące z dyktatu warunków przez Wykonawcę. Jak podkreśla się obecnie Zamawiający nie ma możliwości negocjacji warunków. Natomiast jeśli już istnieją jakieś sposobności, to zwykle w znacznie ograniczonym zakresie.

0
337

Dlatego pewnie ciekawi Cię, jakie działania mają doprowadzić do wprowadzenia tych zmian? Chodzi o promowanie otwartych systemów bazujących na standardach, co miałoby się różnić od obecnych rozwiązań. Aktualnie bowiem jest to oparte na nazwach handlowych, chronionych na podstawie przepisów prawa autorskiego. Zastanawiasz się, o co dokładnie chodzi? Działania te mają przede wszystkim na celu zmianę podejścia instytucji publicznych w zakresie przechowywania dokumentów specyfikacyjnych. Poza tym uzależnienie od jednego dostawcy powoduje, że tylko określony dostawca może dokonywać zakupu nowych komponentów lub licencji. Co jeszcze z tego wynika? Jak słusznie zwrócono uwagę, uzależnienie od jednego dostawcy ma oczywiście również swoje źródło w autorskich prawach majątkowych.

Jak wynika z dostępnych informacji, akceptację dla tej idei podziela także Rząd Polski dostrzegając w tym możliwość zmniejszenia kosztów instytucji publicznych a także wzrost konkurencyjności. Ponadto ma to służyć obniżeniu cen i zwiększeniu jakości oferowanych usług. Aktualnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. O dalszych działaniach podjętych w tej kwestii poinformuję w jednym z kolejnych postów.

Źródła:
(1)https://mac.gov.pl/dzialania/konsultacje-polskiego-stanowiska-do-komunikatu-komisji-europejskiej-o-zapobieganiu-uzaleznienia-od-jednego-dostawcy/
(2) http://www.aba.krakow.pl/Download/Artykuly/locked_in.pdf

(3) http://www.freedigitalphotos.net/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię