A WYBUDUJ SOBIE DOMEK LETNISKOWY…

Na działkach letniskowych można stawiać bez decyzji o pozwoleniu na budowę domki letniskowe ale tylko takie, które zostaną rozebrane lub przeniesione w inne miejsce przed upływem 120 dni.

0
620

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 28 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Wyjątkiem są roboty budowlane wyłączone z tego obowiązku na podstawie art. 29 – 31 tej ustawy i w tych przepisach enumeratywnie wymienione.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził, że domki letniskowe, które są trwale związane z gruntem i wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadają fundamenty i dach należy zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane uznać za należące do kategorii budynków. Zgodnie z załącznikiem do ustawy Prawo budowlane domki letniskowe zostały zaliczone do kategorii III, tj. „innych niewielkich budynków, jak: domy letniskowe, budynki gospodarcze, garaże do dwóch stanowisk włącznie”. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego odnosząc się do treści art. 29-31 ustawy Prawo budowlane, stwierdził że budowa takich domków wymaga uzyskania przez inwestora stosownej decyzji o pozwoleniu na budowę. Wynika to z tego, że obiekty te nie zostały w tych artykułach wymienione.

Jednakże Inspektor zaznaczył przy tym, że budowa tymczasowych (w tym także letniskowych) obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem  nie wymaga uzyskania  pozwolenia na budowę, lecz jedynie zgłoszenia.

Czym są zatem tymczasowe obiekty budowlane:

–         przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej,

–         przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki,

–         obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe;

Zgodnie art. 29 ust. 1 pkt 12 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:

–         budowa tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, lecz jedynie dokonania zgłoszenia.

Zatem, konkludując wszystkie ww. regulacje i zaprezentowane stanowisko Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego wyrażonym w tej kwestii:

(1)     Nie wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę:

Tymczasowe obiekty budowlane, które spełniają łącznie dwie przesłanki:

  1. nietrwałe związanie z gruntem,
  2. przewidziane są do przeniesienie w inne miejsce lub rozebrania przed upływem 120 dni.

(2)     Wymagają uzyskania decyzji pozwolenia na budowę:

Obiekty niespełniające choćby jednej z  tych przesłanek, nawet jeśli kwalifikują się jako obiekty tymczasowe.

Kwestie istotne przy stawianiu domku letniskowego, aby do jego postawienia niewymagane było uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie:

–         nie wystarczy, tylko to że obiekt nie jest trwale związany z gruntem; pamiętać trzeba aby termin przewidziany do rozbiórki lub przeniesienia tymczasowego obiektu budowlanego niezwiązanego trwale z gruntem nie był dłuższy niż 120 dni,

–         fundamenty obiektu nie decydują o jego trwałości w świetle przepisów ustawy prawo budowlanego; nie ma  znaczenia sposób posadowienia tymczasowego obiektu budowlanego na gruncie, ważne, by było to połączenie nietrwałe. Wynika to z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdyż przepisy ustawy Prawo budowlane nie definiują pojęcia „trwałego związania z gruntem”.

Post powstał przy współpracy z apl. adw. Marcinem Lipińskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię