LIKWIDACJA POZWOLENIA NA BUDOWĘ? NADSZEDŁ CZAS REJESTRACJI INWESTYCJI

Myślę, że warto poświęcić osobny wpis na bardzo istotnej kwestii związanej z nadchodzącą wielkimi krokami nowelizacją prawa budowlanego, która ułatwi i przede wszystkim usprawni setkom tysięcy Polaków procedurę inwestycyjną związaną z budową ich wymarzonego domu jednorodzinnego.

0
724

Założenie jest proste – budując dom jednorodzinny nie będziemy już potrzebować pozwolenie na jego budowę. Brzmi idealistycznie? Zdecydowanie tak. Zdecydowanie dla osób które mają już za sobą ‘załatwianie’ całej procedury i problemy związane z uzyskaniem pozwolenia, które jeszcze obecnie jest podstawowym obowiązkiem inwestora. Problemem nie jest tylko nadmierny formalizm dotyczący uzyskania takiej decyzji, ale także czas oczekiwania na jej otrzymanie. Obecnie zgodnie z ustawą jest to termin 1 miesiąca, który może zostać przedłużony do 2 miesięcy (praktyka pokazuje jednakże, że ten okres często wydłuża się ponad te 2 miesiące).

Zmiana ta nie oznacza oczywiście całkowitej swobody przy budowie domu. Zamiast uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę wprowadzony ma zostać obowiązek złożenia przez inwestora zgłoszenia wraz z projektem budowlanym. Organ do którego składane będą ww. dokumenty będzie miał 30 dni na wniesienie sprzeciwu w formie decyzji. Po upływie tego czasu zastosowanie będzie miała tzw. milcząca zgoda (domniemywać będzie się, że organ nie ma żadnych zastrzeżeń co do naszego zgłoszenia). W przypadku, gdy organ stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości wniesie w ww. terminie sprzeciw w formie decyzji.

Mniej formalności, krótszy okres oczekiwania – zdecydowania dobra wiadomość dla planujących już w najbliższej przyszłości rozpocząć budowę swojego domku jednorodzinnego. Takie nowelizacje należy zdecydowanie pochwalać. Pora zacząć odchodzić od absurdów prawnych i nadmiernej biurokracji a skupiać się na ochronie interesów i praw inwestora.

Post powstał przy współpracy z Marcinem Lipińskim – aplikantem adwokackim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię